У НАЦІОНАЛЬНОМУ МУЗЕЇ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ ВІДКРИЛАСЯ ВИСТАВКА “ОРЬНЕК. В МЕРЕЖИВІ КРИМУ”

У Національному музеї історії України відкрилася виставка «Орьнек. В мереживі Криму», присвячена кримськотатарському орнаменту, який є  важливим елементом самоідентифікації  кримськотатарського народу та увібрав у себе культурну спадщину багатьох поколінь.

Міністр культури України Євген Нищук  відзначив важливість  проведення  таких знакових подій, які допомагають утверджувати  пам’ять, шану і відроджувати нашу історію, культуру та багатовікові традиції.

«Ми сьогодні відкриваємо виставку, приурочену культурі та традиціям кримськотатарського народу, на якій центральне місце займає  орнамент Орьнек, який у 2018 році за ініціативи громадської організації «Алєм» спільно з майстрами  з Криму та творчим об’єднанням «Чатир-Даг» внесено Мінкультури до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. І вже на початку 2019 року  підготовлено номінаційне досьє елементу Орьнек та  направлено на розгляд чергової сесії Міжурядового комітету  для включення його до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. Через кримськотатарський традиційний орнамент, який є скарбницею духовного багатства культурної спадщини одного із численніших корінних етносів України, світ може дізнатися про багату традицію та культуру кримськотатарського народу», – говорить Євген Нищук.

«Орнамент Орьнек, це унікальне явище світової культури, пов’язане своєю тематикою, символікою з давньою історією Криму, з усіма цивілізаціями, які пройшли через цю землю. Впродовж сторіччя техніка орнаменту не тільки зберігалась та передавалась від покоління до покоління через ужиткові  елементи, а й постійно розвивалась. В цьому орнаменті передається ідентифікація цілого народу, його історії, традицій та культури, яка передавалася з покоління в покоління, навіть в складні часи».

За словами Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, цей виставковий проект є символічною шаною пам’яті  жертвам геноциду і політичних репресій кримських татар, зі способом життя, поведінкою та культурою якого не погоджувався імперський режим, намагаючись знищити і стерти пам’ять про це.

«Виставка відтворює не лише минуле  нашого народу, а й розкриває таланти сучасних кримськотатарських майстрів. Кожен стенд демонструє надзвичайно філігранну роботу того чи іншого майстра і розкриває самобутність і красу кримськотатарської культури», – зазначив Рефат Чубаров.

На виставці представлені унікальні експонати традиційного кримськотатарського мистецтва, зокрема зразки вишивки, побуту, ремесел та ювелірних виробів із фондів Національного музею історії України та Музею історичних коштовностей (філії НМІУ). Окремі з них виставляють для широкого огляду вперше. Серед експонатів: рідкісна срібна курильниця, футляри для Корану, ювелірні прикраси, колекція старовинних вишитих кисетів кін. ХІХ – поч. ХХ ст. та багато інших.

Поруч із музейними раритетами  на виставці представлені твори ужиткового мистецтва сучасних майстрів із Криму, створених за традиційною орнаментикою, а також традиційний чоловічий та жіночий кримськотатарський костюм, реконструйований за зразками ХІХ ст