На виконання Наказів Міністерства культури України № 548 від 27.07.2015 та № 1319 від 11.12.2017 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.01.2018 за №31472) Український центр культурних досліджень щорічно має ініціювати самомоніторинг елементів та власний моніторинг центру щодо стану життєздатності елементів НКС, що внесені до національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Вашій увазі пропонуємо результати моніторингу по елементу 001.нкс «Традиція Косівської мальованої кераміки».
Традиція косівської мальованої кераміки – унікальне явище в народній творчості гуцулів, яке бере початок з кінця ХVІІІ століття. З покоління в покоління передавали гончарі секрети та місцеві традиції роботи з глиною. Особливою ознакою косівської кераміки є відображення життя гуцулів, їхнього традиційного побуту засобами наївного малювання. Елемент тісно пов¢язаний з іконографією – біблійні сюжети, зображення святих, церков та дзвіниць часто використовуються у малюнках на кахлях та тарілях поряд із побутовими сценками.
Ще однією особливістю косівської кераміки є триколірна гама виробів – жовтий, зелений, коричневий. Пов’язують таке поєднання зі сприйняттям природи: жовтий символізує сонце, зелений – карпатські гори, коричневий – землю. Інколи майстри додають ще й синій колір.
Створюються керамічні вироби у кілька етапів: сформований виріб покривають «побілкою» – білою глиною, підсушують і розписують писачком у техніці ритування, яка характерна для косівської кераміки. Завдяки цьому на білому тлі проглядається сіра глина, створюючи графічний малюнок. Після цього виріб випалюють, розписують традиційними кольорами, покривають поливою і роблять випал вдруге.
Типологія виробів косівської мальованої кераміки за призначенням багата і цікава: іграшкова пластика, вироби для оздоблення інтер’єру, а також ужиткові, сакральні та сувенірні.
Наказом Міністерства культури України від 12 лютого 2018 року №105 елемент «Традиція Косівської мальованої кераміки» включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Ознайомитись з моніторингом даного елементу можна на сайті Івано-Франківської обласної державної адміністрації (http://www.if.gov.ua/news/51511)