26 квітня 2021 року відбувся онлайн-семінар на тему «Різноманітність ЗМІ» для представників регіональних робочих груп, що створені на базі обласних державних адміністрацій для моніторингу виконання Конвенції ЮНЕСКО 2005 року «Про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження» на регіональному рівні.
Семінар відбувся в рамках методичного та просвітницького супроводу реалізації Конвенції ЮНЕСКО 2005 року на який уповноважено Український центр культурних досліджень (УЦКД), відповідно до Наказу Міністерства культури України № 907 від 19.10.2018 року.
Спікер/к/ами семінару виступили:
- Ігор Гармаш, регіональний представник Українського центру культурних досліджень;
- Богдана Стельмах, експертка з гендерних питань, фахівчиня з PR і медіа-комунікацій, дослідниця гендерної чутливості ЗМІ;
- Ірина Каць, начальниця відділу регіональної політики та координації реформи у сфері культури, регіональна представниця Українського центру культурних досліджень.
На початку зустрічі Ірина Каць звернула увагу, що політика, яка підтримує розмаїття форм культурного самовираження, повинна базуватися на основних свободах, як зазначено в Конвенції ЮНЕСКО 2005 року, включаючи в тому числі і свободу вираження поглядів, адже різноманітність засобів масової інформації напряму сприяє розмаїттю форм культурного самовираження. Проведення політики, спрямованої на заохочення розмаїття і якості медійного контенту є надзвичайно актуальним аспектом з точки зору досягнення цілей Конвенції, оскільки перегляд телепередач і прослуховування радіо залишаються головними формами культурного проведення часу для більшості людей в усьому світі.
Богдана Стельмах, зазначила, що протягом 2016—2018 років в Україні відбувалося роздержавлення преси — медіареформа, яка мала на меті обмежити вплив публічних органів на друковані ЗМІ через засновані ними видання та редакції. Під дію реформи потрапили усі державні та комунальні друковані ЗМІ. Станом на 2019 рік з 760 зареєстрованих державних і комунальних ЗМІ реформовано 594, а саме: 557 комунальних та 37 державних.
Протягом 2017-2019 років редакції 25 екс-комунальних газет запустили сучасні міські сайти за підтримки Агенції розвитку локальних медіа «Або» та міжнародних донорів. Нині всі вони входять до мережі міських сайтів The City, розвитком яких продовжує займатися агенція. Її мета — навчити локальні редакції працювати в ринкових умовах, створювати конкурентний продукт та стати фінансово незалежними.
Позитивних змін щодо дотримання професійних стандартів журналістики, висвітлення спектру суспільного життя, заохочення розмаїття і якості медійного контенту вдається частково досягти зусиллями міжнародних донорських організацій.
Інститут демократії імені Пилипа Орлика за підтримки Медійної програми в Україні проводить та оприлюднює регулярні моніторинги роздержавлених регіональних друкованих медіа та їхніх сайтів у регіонах України. В процесі цієї діяльності за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews експерти Інституту написали Посібник «Місцева преса. Як регіональним журналістам працювати за часів нових медіа та кризи демократії». Видання призначено для працівників сучасних українських ЗМІ, студентів спеціальності «журналістика». Посилання на посібник у відкритому доступі: http://www.ualocal.media/wp-content/uploads/2019/09/tutorial_print.pdf.
Пандемія COVID-19 показала, наскільки важливими у поінформуванні громадян та формуванні нової культури співіснування є місцеві видання та сайти.
Громадська організація «Волинський прес-клуб» за підтримки Української медійної програми Internews та фінансування Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) починаючи з 2017 року проводить постійний гендерний моніторинг регіональних і гіперлокальних медіа у 24 областях України. Цей моніторинг – наймасштабніший в Україні, його результати вперше уведені у науковий контекст. Щороку моніторингу підлягають матеріали 120 друкованих і 120 інтернет-видань, загалом за весь період було проаналізовано 293 188 публікацій.
За результатами моніторингу визначається Індекс гендерної чутливості медіа: http://volynpressclub.org.ua/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=10&Itemid=21.
Ігор Гармаш, аналізуючи надану обласними державними адміністраціями інформацію, зазначив, що на регіональному рівні відслідковується вплив медіа-реформи: вдосконалюється регулювання друкованих ЗМІ, посилюється захист журналістів та свободи слова. Поряд з цим, інформуючи про діяльність регіональних ЗМІ, обласні державні адміністрації вказують, здебільшого формальну інформацію про видання суспільно-політичного спрямування.
Для того, щоб на регіональному рівні ЗМІ та всі медіа могли повною мірою забезпечувати розмаїття форм культурного самовираження необхідно: заохочувати створення якісного локального контенту, розвивати механізми спільного виробництва, активізувати зусилля по зміцненню їхнього потенціалу, в тому числі і в рамках бюджетних програм.
Вкрай важливе значення має спільно створюваний контент. Налагодження партнерських взаємин з аудиторією має допомогти впоратися із завданням зміцнення довіри з боку суспільства. У прагненні до прогресу необхідно дбати не тільки про якість контенту, але і про способи його донесення до аудиторії.
Аналіз наданої інформації показує, що позитивна динаміка у розвитку ЗМІ та медіа в регіонах є, але водночас теми розмаїття форм культурного самовираження не часто привертають їх увагу.
Підсумовуючи, Ірина Каць звернула увагу присутніх на важливість підготовки якісного національного звіту про імплементацію положень Конвенції 2005 року «Про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження» в Україні. Повідомила, що семінари, направлені на підвищення обізнаності про положення Конвенції 2005 року та полегшення збору/обробки інформації на рівні регіонів будуть продовжуватися.
Присутні на семінарі регіональні представники Українського центру культурних досліджень підтвердили готовність надавати консультативну допомогу робочим групам у регіонах.