“До України мені було цілком байдуже,
але зараз я буду битися скрізь за мистецтво цієї країни!”
“La Gazette de Hollande”, 24 січня 1920
У 2019 році в Україні відзначатиметься 100-річчя з моменту заснування першої державної інституції в галузі культурної дипломатії – Української Республіканської Капели під проводом диригента Олександра Кошиця, що гастролювала в країнах Західної Європи, Північної й Південної Америки упродовж 1919-1924 років з метою промоції української музичної культури і державного іміджу України в світі (Чехословаччина, Австрія, Швейцарія, Франція, Бельгія, Голландія, Великобританія, Німеччина, Польща, Іспанія, США, Мексика, Аргентина, Бразилія, Уругвай, Куба, Канада). Капела була створена з ініціативи глави Уряду Директорії УНР Симона Петлюри у січні 1919 року в умовах, ідентичних до обставин сьогодення – військової та інформаційної агресії з боку Росії – як інструмент протидії російській пропаганді і промоції української ідеї в світі.
Капела, як мистецька інституція УНР, підпорядковувалась, фінансувалась і координувалась з боку культурного й дипломатичного відомства УНР (Головного управління мистецтв і національної культури та Міністерства закордонних справ) і стала першим проектом культурної дипломатії в історії модерної України. Всесвітньовідомий «Щедрик» в обробці Миколи Леонтовича, як культовий номер репертуару української Капели, викликав найбільші захоплення з боку закордонної громадськості: “Цей український гашиш – найсолодша з отрут!” (з відгуку німецької аудиторії про “Щедрик” під час українського концерту в Берліні в липні 1920 року).
В ході реалізації науково-просвітницького проекту «Джерелознавчі студії з історії культурної дипломатії: Світовий тріумф “Щедрика” — 100 років культурної дипломатії України”, започаткованого з ініціативи наукової співробітниці відділу культурної політики УЦКД Пересунько Тіни, планується здійснити вибірку репрезентативних документів з історії світового турне Української Республіканської Капели у 1919-1924 рр. як інструменту політики культурної дипломатії Уряду Директорії УНР: закордонні рецензії, листи видатних політичних і культурних діячів світу на адресу Капели й української культури, закордонні афіші й лібрето концертів хору, державні документи УНР, що підтверджують державно-інституційний статус закордонних гастролей “Щедрика” і Української Республіканської Капели 100 років тому.
Матеріали планується оприлюднити наприкінці листопада 2018 року у форматі мандрівної виставки і збірника архівних документів, що будуть поширюватись й експонуватись в державних, дипломатичних, культурних та освітніх установах України і світу. Окрім того, заплановано створити інтерактивний веб-сайт проекту, присвяченого 100-річчю культурної дипломатії України і світового тріумфу “Щедрика”.
Партнери проекту:
Центральний державний архів вищих органів влади і управління України
Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин
Посилання на інформаційні джерела:
- Ці українці своїми піснями одразу поставили нас на місце
- Якби пісня була державою, то Україна посіла би перше місце поміж народами
- Культурна дипломатія: мистецтво політики
- Тріумф українськоїреспубліканської капели. 100 років успіху культурної дипломатії
- Світова слава мелодії “Щедрик”
- Короткі факти
- Українська народна колядка «Щедрик»
- «Українці прийшли й перемогли!»
- Репертуар Прем’єрного концерту української республіканської капели в Празі
- Тіна Пересунько розповіла про видання, яке нещодавно побачило світ
- Тіна Пересунько: “Щедрик” до нас приходить не з культурної дипломатії Петлюри, а з голлівудських фільмів
Сторінка Facebook 100 років культурної дипломатії України