Український центр культурних досліджень продовжує знайомити вас з елементами та кращими практиками, що були внесені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Наказ Міністерства культури та інформаційної політики України від 04.05.2023 № 234 «Про включення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України»
#Національний_перелік_НКС #Звичаї_обряди_святкування #Усні_традиції_та_форми_вираження #Виконавське_мистецтво
Традиція повіншування Василів у селі Липівка Рогатинської територіальної громади Івано – Франківської області
Охоронний Номер – 068н.к.с.
Географічне розташування: вся територія Івано – Франківської області. Регіональна особливість притаманна у селах Липівка, Кривня, Воронів, присілку Мотузівка Рогатинської територіальної громади Івано -Франківської області
Взимку 13 січня, у день преподобної Меланії, римлянки, напередодні християнського свято Обрізання Василія Великого, яке відзначається 14 січня, а саме на Новий рік за юліанським календарем (за старим стилем), у селі Липівка ви зможете почути на вулиці співи. Це повіншувальники ходять до кожної хати, де проживає Василь і вітають його, прославляючи святого Василія Великого.
Найперше заходять до хати з колядою «Старий рік минає», вітають із Новим роком «повіншуваннями». Оскільки в цю пору ще триває Різдвяний цикл свят, то обов’язково возвіщають новину Божого Сина колядою «По всьому світу йде добра новина». Опісля коляди, співають обрядову пісню «Ізлияще благодать», в якій прославляють святого Василія. Потім старший колядник в «баранковій шапці» з «букетом», увінчаний «грегором» через плече, з різдвяною зіркою в руках вітає іменинника зі святом, запрошує його в коло, передає свої атрибути (шапка, зірка, грегор), зв’язує ноги «перевеслом» і всі повіншувальники в колі заводять вітальну пісню «Вже сонце заходить Василя надходить». Колядницький гурт перед виходом з хати співає «Многая літа».
Обряд «Повіншування Василів» сприяє повазі до конкретної людини, пошанівку історії, традиційної обрядовості, культури свого села і об’єднанні до спільних цінностей.
Фото: Навчально-методичний центр культури і туризму Прикарпаття