Український центр культурних досліджень продовжує знайомити вас з елементами та кращими практиками, що були внесені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Наказ Міністерства культури та інформаційної політики України від 04.05.2023 № 234 «Про включення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України»
#Національний_перелік_НКС #Звичаї_обряди_святкування #Знання_та_практики_що_стосуються_природи _Всесвіту #традиційні_ремесла
Приготування української традиційної страви «Голубці»
Охоронний Номер – 066н.к.с.
Географічне розташування: вся територія сучасної України та інших країн, зокрема на території Кіровоградської області: селище Голованівськ, села Вербове, Грузьке, Ясне, Ємилівка, Журавлинка, Цвіткове, Клинове, Красногірка, Манжурка, Межирічка, Краснопілля, Молдовка, Матвіївка, Недеждівка, Наливайка, Роздол, Розкішне, Костянтинівка, Маринопіль, Мар’янівка, Новосілка, Свірневе, Зелена Балка, Новоголованівськ, Олексіївка, Троянка, Шепилове, Олександрівка, Ковалівка Голованівського району
Культура приготування голубців існує у багатьох регіонах України, однак на території Голованівщині голубці є універсальною, популярною і традиційною, буденною і святковою стравою.
Голубці – страва непроста, хоч і дуже смачна. В спільноті немає універсального рецепту, все залежить від уподобань та майстерності, кожна родина громади має свій рецепт приготування, який передається з покоління в покоління.
Основною стравою є овочі, такі як капуста, морква, цибуля, різна зелень; переважно вони вирощуються на присадибних ділянках, знання про вирощування передаються в родині. Від якості овочів залежить і смак страви.
Для начинки традиційних голубців беруться крупи: пшоно, яке традиційно побутувало в Україні, впродовж тривалого часу господині спільноти використовували тільки цей складник; останнім часом господині почали додавати й інші крупи, такі як рис, гречка (в залежності від уподобання), хоча традиційним складником залишається пшоно. Додається м’ясо (яловичина, свинина, курка, індичка), смажена цибуля, морква, шкварки.
Потім тушкують у печі (духовій шафі) з м’ясним бульйоном, свіжими томатами або томатною пастою (ці складники з’явилися значно пізніше), сметаною. Подають із часниковим соусом, зі сметаною та зеленню.
Страва є неодмінним атрибутом місцевої кухні. Хоч її споживають у звичайні дні , вона є неодмінним складником обрядовості: її подають під час ритуальних обідів – весілля, хрестини, поминальні обіди, під час родинних чи релігійних свят.
Фото: Відділ культури, туризму та нематеріальної культурної спадщини Голованівської селищної ради