На території області на державному обліку знаходиться 255 пам’яток археології (з них 11 національного значення), 250 пам’яток архітектури та містобудування (з них 177 національного значення), 24 пам’ятки мистецтва (з них 1 національного значення), 2349 пам’яток історії (з них 4 національного значення). До Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО занесена пам’ятка науки і техніки – Дуга Струве. До Списку історичних населених місць України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року №878, включено 24 населених пункти області.
На території Хмельницької області контроль за дотриманням пам’яткоохоронного законодавства та охорони культурної спадщини здійснює управління культури, національностей, релігій та туризму облдержадміністрації – уповноважений орган з питань охорони культурної спадщини. Як самостійний заклад в області діє відділ охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області.
Питання пов’язані зі збереженням та належним використанням об’єктів культурної спадщини, проведенням ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятках культурної спадщини, укладенням охоронних договорів, проведенням будівельних робіт в межах історичних ареалів історичних населених місць Хмельницької області постійно виносяться на розгляд Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини у Хмельницькій області.
Рішенням 28-ї сесії Хмельницької обласної ради від 26 грудня 2014 року №14-28/2014 затверджено Програму збереження об’єктів культурної спадщини Хмельницької області на 2015-2020 роки. За рахунок коштів обласного бюджету, які передбачені на заходи Прграми виготовлено науково-проектну документацію на проведення першочергових ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятках архітектури національного значення Міська Брама та Замок у селищі Сатанів Городоцького району, виготовлено Проект зон охорони пам’ятки Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Пункти Дуги Струве, а також Проект зон охорони пам’ятки архітектури національного значення Михайлівська дерев’яна церква у с. Зіньків Віньковецького району.
У м.Кам’янець-Подільський на виконання ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятках архітектури національного та місцевого значення протягом 2013-2017 років з бюджетів різних рівнів виділено 33 466,7 тис. гривень. На проведення паспортизації та виготовлення облікової документації на пам’ятки архітектури з бюджету м.Кам’янець-Подільський виділено, а також залучено позабюджетні кошти на суму 176,6 тис. гривень.
Протягом 2015-2017 років активно проводяться заходи щодо виведення з аварійного стану пам’ятки архітектури національного значення Палацу у селищі Меджибіж Летичівського району. З обласного бюджету на проведення протиаварійних робіт та розроблення науково-проектної документації для реставрації з пристосуванням до сучасних потреб цього об’єкту у 2015 році виділено 1637,9 тис.грн., у 2016 фінансування збільшено до 7158,6 тис. гривень. У 2017 році на проведення реставраційних робіт Палацу з обласного бюджету виділено та освоєно 2000,0 тис.грн., загальна вартість таких робіт становить 69 300, 0 тис. гривень.
З метою забезпечення професійного вирішення питань дослідження, охорони, реставрації, відтворення об’єктів культурної спадщини, збереження традиційного характеру середовища населених місць при управлінні культури, національностей, релігій та туризму облдержадміністрації у 2006 році було створено Консультативну раду з питань охорони культурної спадщини у Хмельницькій області як дорадчий орган. Протягом 2013-2017 років відбулося 43 засідання, радою розглянуто 202 питання щодо об’єктів культурної спадщини.