Український центр культурних досліджень продовжує знайомити вас з елементами та кращими практиками, що були внесені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Наказ МКІП від 27.01.2023 № 28 «Про включення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України»
#Національний_перелік_НКС #звичаї_обряди_святкування #традиційні_ремесла
Мистецтво виготовлення глинянського візерункового текстилю
Охоронний Номер – 058.нкс
Географічне розташування: Глиняни Львівської області та навколишніх селах, таких як Женів, Перегноїв, Балучин, Розворяни, Заставне, Полтва, Вижняни, Якторів Львівського р-ну Львівської обл.
Глинянський візерунковий текстиль є культурним надбанням громади, яке передається з покоління в покоління, відіграє важливу роль у житті мешканців як м. Глиняни, так і навколишніх сіл та містечок. Цей виріб ручної роботи, виготовлений з вовни, має щільну структуру з характерним візерунком, орнаментом. Він широко використовується як в оздоблені помешкань, при зустрічі важливих гостей, при обрядових дійствах, викликає почуття гордості та приналежності до культурної спадщини, уособленням ідентичності.
Текстиль тісно пов’язаний з побутом і звичаями громад; його роль відображається в глибокому сенсі його дизайнів та їх застосування. Знання та навички, ткацькі техніки, а також кольорова гама та орнаменти, які складають основу глинянського візерункового текстилю, складалися поступово, шляхом передачі знань в середовищі носіїв-практиків від покоління до покоління.
В технології виготовлення текстильних виробів застосовуються, в основному, дві техніки, а саме: так звана рахункова техніка ткання, яка притаманна багатьом регіонам України і яка дає можливість виготовлення тканин зі складними візерунками; а також інша техніка, яка застосовується для виготовлення гобеленів. Побутування одночасно двох технік зумовлене тим, що глинянський візерунковий текстиль поширений у багатьох виробах, хоч найвідомішими є глинянські візерункові килими. Виготовляють їх на горизонтальних або вертикальних ткацьких верстатах з використанням різнокольорової вовняної, бавовняної або шовкової пряжі. Килими пофарбовані натуральними барвниками.
На початку XX століття завдяки розвитку килимарства та активну діяльність у 1910-1920-х роках здобула визнання і слави промислово-ткацька школа в Глинянах із цехом «Килим глинянський». Що до виготовлення візерункового текстилю були залучені професійні художники та досвідчені майстри-ткачі, використовувалася високоякісна вовна, фарбована рослинними барвниками, глинянські вироби мали високу якість та художню цінність, що сприяло їх поширенню. У радянські часи приватні килимарні були націоналізовані, і на їх основі засновано Глинянську фабрику художніх виробів «Перемога», на якій працювало понад 500 ткачів і ткаль. Професійний рівень майстрів-виконавців залишався високим, окрім того, члени громади та спільноти носіїв- практиків володіли знаннями та вміннями, які передавалися від майстра до учня, а цінність прояву візерункового текстилю залишалася в громаді.
Глинянський візерунковий текстиль – це, насамперед, ворсові вовняні і шовкові гладкоткані килими та гобелени, широкий асортимент рукотворних художніх тканин: елементи декору та одягу. Основу традиційних візерунків складають геометричні фігури, рослинний орнамент, кольорова гама переважно яскрава зелена, синя, червона…
Новому розвитку текстилю сприяло поєднання традиційних технік глинянського текстилю з ескізами художників на основі жакардового ткацтва. Килимарство глибоко ввійшло в соціальне та культурне життя населення Глинян. Водночас килими є репрезентативними витворами для місцевої громади. Окремі орнаменти виробів були використані у побуті. Деякі з цих орнаментів інтегровані в оздоблення місць загального використання. Іншою гарною ілюстрацією є створення експозиції у Музеї ткацтва та килимарства у м. Глиняни, проведення місцевих виставок, свят, які демонструють важливість візерункового текстилю й килимарства та його візерунків у місцевому суспільстві.
Текстильні вироби вже давно представлені на обласних та світових ярмарках, виставках та базарах. У результаті тисячі людей бачили або купували їх там і використовували роками в різних культурних середовищах. Таким чином, візерунковий текстиль функціонував як стимулятор міжкультурного діалогу на національному та міжнародному рівнях.
Наразі місцеві установи в Глинянах часто організовують майстер-класи з килимарства чи фарбування пряжі, щоб активізувати діалог між громадою міста та людьми за його межами. Ці семінари досить успішно транслюють повідомлення місцевої культури широким соціальним і культурним колам. І останнє, але не менш важливе: такі ініціативи пропонують додаткові знання про процес виробництва текстилю і формують взаємну повагу до різноманітних культурних досягнень або до фундаментальної важливості природних ресурсів у людській творчості.