Що ми знаємо про культуру кримських татар – корінного народу України? Що означають символи традиційного орнаменту Орьнек? Як кримські татари вбирались і проводили дозвілля 200 років тому? Що з давніх традицій живе донині? Які сенси об’єднують кримських татар та українців?
31 жовтня 2022 року у Скарбниці Національного музею України відкрилася виставка «Miras. Спадщина».
На виставці вперше представлена до огляду одна з найбільш репрезентативних колекцій предметів ювелірного мистецтва, вишивки та побуту кримських татар ХІХ – початку ХХ ст., що зберігається у Національному музеї історії України та його філії – Скарбниці НМІУ.
Виставка «MIRAS. Спадщина» є спільним виставковим проєктом з ГО «Алєм», яка опікується захистом і популяризацією кримськотатарської нематеріальної культурної спадщини. Мета виставки – показати культуру кримських татар живим явищем з безперервними традиціями, які досі продовжують впливати на цінності суспільства, бути частиною повсякденного життя, політичної культури та взаємин з оточуючим світом і людьми.
На виставці «Miras. Спадщина» вперше комплексно представлено найбільшу на материковій частині України колекцію предметів кримськотатарського ювелірного мистецтва й побуту XVIII – початку XX століть. Зокрема, тут можна побачити срібні к’ушаки (жіночі пояси) та топеліки (навершя жіночих головних уборів), які захоплюють витонченістю роботи в техніці кримськотатарської філіграні. Також демонструються срібні футляри для Корану та чоловічі амулети, посуд для кавування, традиційний одяг кримських татар, зразки вишивки золотом.
Виставка має на меті не лише познайомити широку аудиторією зі звичаями, мистецтвом, естетичними та світоглядними традиціями кримських татар через контакт з оригінальними артефактами, але й наголосити на об’єднуючих сенсах для двох народів України.
Глядачі матимуть змогу познайомитись зі звичаями, мистецтвом, традиціями корінного народу Криму через багаті орнаментальні композиції Орьнек, які створювались майстрами декоративного мистецтва не лише як естетичний елемент інтер’єру, але й містили у собі глибокі сенси, такі близькі й зрозумілі українцям, а саме: прагнення благополуччя, міцної родини, безпеки й захисту, поваги до старших, здоров’я, зв’язку з природою та батьківщиною.
Виставка здійснюється спільно з ГО «Алєм» у рамках проєкту «Сенси, що об’єднують», за підтримки Швейцарії, що надається через SDC/ШАРС (Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва, Федеральний департамент закордонних справ Швейцарії). Партнерами проєкту виступають Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Національна бібліотека України ім. В. Вернадського НАН України.
Фото надані Національним Музеєм Історії України.