Капусня́к — страва традиційної української кухні зварена переважно з квашеної капусти з додаванням інших продуктів.
Пропонуємо вашій увазі традицію приготування страви «Капусняк» у селі Верхня Орілька (колишнє село Лісовинівка) Первомайського району Харківської області.
Носії:
Мураховська Марія Микитівна, 1929 року народження, її донька Бібік Лідія Михайлівна, 1950 року народження село Верхня Орілька (колишнє село Лісовинівка) Первомайського району та онука і донька Мунтян Ірина Анатоліївна, 1969 року народження місто Первомайський Харківської області.
Опис традиції гостинності:
Капусняк варили часто. У селі Лісовинівка, капусняк варили дівчата на вечорницях та на вечоринах, перед весіллям. Коли подавали капусняк на стіл співали:
Через поле гуска летіла
З перцем капуста кипіла
З перцем не з перцем
Просимо вас з щирим серцем.
Просимо вас не соромтеся нас
Ми не чужі люди, сорому не буде.
Опис традиції приготування
У 3-3.5 л води зварити свинячі ребра. М’ясо можна відділити від кісток. Пів стакана пшона залити окропом та запарити, згодом злити воду. Запарене пшоно висипати в ступку та розтовкти в пюре.
У киплячий бульйон покласти цілу очищену картоплину та дрібно нашатковану квашену капусту. Якщо капуста дуже кисла її можна вимочити та промити у воді.
Коли картопля зварилася, її витягають та подрібнюють. У бульйон додають запарене та потовчене пшоно та розводять до консистенції рідкої сметани, помішують, щоб не було грудочок. Розведене пшоно вводять у бульйон поступово, щоб не було грудочок.
Одночасно роблять зажарку: вижарюють у сковороді дрібно порізане сало, додають подрібнену цибулю та моркву, тушкують. Потім додають натерті, або подрібнені квашені помідори.
Подрібнену картоплю та зажарку разом додають у бульон. Кидають лаврове листя, кріп та дрібно порізаний часник, солять за смаком. Гіркий перець додають за бажанням, або їдять у прикус. Капусняк має бути густим та наваристим.
Рецепт страви
- Свинячі ребра – 500-700 гр.
- Середня картопля – 5-6 шт.
- Пшоно – 0,5 стакана (90-100 гр.)
- Квашена капуста – полумисок (300 гр.)
- Цибулина велика – 1 шт. (150 гр.)
- Морква – 1 велика або 2 середніх морквини (150-200 гр.)
- Квашені помідори – 3-4 шт.
- Сало – шматочок (70-100 гр.)
- Лавровий лист – 1-2 шт.
- Сушений кріп
- Часник – 2 зубчика
Інформацію надано Олійник Наталію Петрівною, провідним методистом відділу з методичної роботи КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва» місто Харків