Липованська кухня – це Дунайський салом смаку, напрочуд дивна суміш традицій, ароматів та смаків.
Липованська культура збереглася у місті Вилкове. Липованська кухня – це неповторні смаки що спирається на місцеві продукти та історичну пам’ять.
Саме тут, на півдні Одещини, тугим вузлом сплелися кулінарні традиції українців, болгар, греків, албанців, молдован та ще кількох десятків націй.
Дунайська юшка з саламуром.
Готується з різних сортів дунайської риби на відкритому вогні. Використовують дунайського сазана, сома, судака. Приготувати справжню рибальську юшку – це мистецтво. Спочатку в киплячу воду опускають цибулю, потім картопля і морква. Пізніше додають рибу і помідори або томатний сік. В кінці щедро посипають зеленню. Готова вуха повинна увібрати в себе аромат зелені.
Подають це блюдо по-особливому – рибу окремо на великій тарілці, а суп наливають в окремі чашки або піали. Обов’язково пропонують спеціальний соус – Саламур і легке місцеве вино.
Сам по собі рецепт юшки – не секрет. Але є особливості: обов’язково як мінімум три найменування риби по черзі відварити в юшці; риба тільки річкова і свіжозловлена; в кінці варіння приварити півня; завершують варіння опусканням в юшку палаюче поліно.
Саламур
Якщо хтось вважає, що це просто часниково-перечно-соляний розчин, то він сильно помиляється. Саламур готують на основі рибної юшки: сіль, перець, лавровий лист і віджатий часник перемішують, навіть розтирають в окремому посуді. Спеції додають за бажанням (коріандр, запашний перець, базилік, гвоздика). Далі додаються чайну ложку винного оцту і столову ложку рослинної олії. Заливають отриману суміш юшкою (приблизно 250 г) перед тим, як вуха почне нудитися. Через півгодини можна подавати на стіл.
Відео приготування Дунайської юшки з салмуром:
Інформація надана Директором Центру сталого розвитку та екологічних досліджень Дунайської регіону Ліліанною Івановою