На виконання Наказів Міністерства культури України № 548 від 27.07.2015 та № 1319 від 11.12.2017 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.01.2018 за №31472) Український центр культурних досліджень щорічно має ініціювати самомоніторинг елементів та власний моніторинг центру щодо стану життєздатності елементів НКС, що внесені до національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Вашій увазі пропонуємо результати моніторингу по елементу 016.нкс «Олешнянське гончарство Чернігівщини»
Зародження гончарства на Ріпкінщині сягає глибини століть, адже місцевість здавна славилася покладами якісної глини. Свого часу в с. Олешня з’явилася перша земська гончарня, в якій розміщувались трьохповерховий горен, випалювальна сковорода, пристосування для розмелювання глини на жорнах, відбілювання глини, підсушки готових виробів, стояли круги для виготовлення посуду, знаряддя для ліплення різноманітних фігур. Діяла школа – майстерня, де, окрім підлітків і дорослих з с. Олешня та навколишніх сіл, навчалися і стипендіати з інших міст. Вже пізніше запрацювала артіль.
Глиняний посуд олешнянських гончарів був поширений та цінувався не лише на Чернігівщині, а й в інших регіонах України, зокрема на Київщині, Полтавщині, а також у Білорусії. У 70-80-х роках минулого століття в с. Олешня діяв цех по виробництву гончарного посуду, виготовлялась сувенірна продукція.
В третьому поколінні передалися традиції з гончарства майстру Бібіку І.І. від діда та батька. Форми кераміки Івана Бібіка глибоко народні, класичні. Великим досягненням у творчій долі митця є відродження стародавнього мистецтва виготовлення димленої кераміки, яка з давніх давен побувала на Чернігівщині. Його роботи є в багатьох музеях України, зокрема, в Музеї народної архітектури та побуту, їх мають Чернігівський історичний музей, Чернігівський художній музей Ріпкинський районний історико-краєзнавчий музей.
Наказом Міністерства культури України від 04 липня 2019 року №510 «Олешнянське гончарство Чернігівщини» включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Ознайомитись з моніторингом елементу можна на сайті Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації за посиланнямhttp://dkult.cg.gov.ua/index.php?id=407006&tp=0