8 червня в місті Тульчин у рамках Другої всеукраїнської конференції «Культурні та креативні індустрії як основа розумної стратегії розвитку малої території», відбулась дискусійна панель «Економічна мозаїка України: Cultural claster UA».
У дискусії взяли участь Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, Міністр культури
України Євген Нищук, голова Вінницької ОДА Валерій Коровій, народний депутат України Микола Кучер.
Основною темою обговорення стала демонстрація культурного розмаїття, зокрема, культурної спадщини малих міст України. Спроможність місцевої влади розвивати культурні особливості регіонів і використовувати їх, як ресурси розвитку краю та примноження культурного надбання і туристичної привабливості країни.
Під час свого виступу Міністр культури України Євген Нищук наголосив, що збереженню і відтворенню підлягають не окремі форми та типи культури, а сам феномен національного культурного розмаїття, як спроможність підтримувати динамічні суспільні зміни.
«Ми всі розуміємо, що сьогодні у контексті глобалізації сучасного світу перед країнами стоїть питання підсилення конкурентоспроможності на зовнішніх ринках, у тому числі за рахунок використання таких нематеріальних ресурсів як інтелект, знання, інформація, культура, креативність. Сьогодні на перший план наукових досліджень виходять нові концепції – економіки культури, креативної економіки, індустрій, які їх формують, суб’єктів, які є носіями як креативності, так і інновацій. Немає потреби наголошувати, що культура відіграє значну роль у розвитку інформаційного суспільства, живить інвестиції у соціальну та промислову інфраструктуру, цифрові технології та є важливим двигуном економічних та соціальних інновацій всіх секторів економіки», – зазначив Євген Нищук.
«Культура є якісною основою інститутів та інституцій, традицій та практик, а тому культурне розмаїття – це та спільна платформа, де різні люди на основі спільних цінностей створюють щось нове, корисне, прогресивне. Культура є основою творчості та інновацій – саме тому ключовим завданням держави є збереження і примноження культурного розмаїття».
За словами Міністра культури саме в громадах залишилися ті неповторні зразки традиційної культури, аматорського мистецтва, унікальних ремесел та глибинних традицій, що формують феномен національного культурного розмаїття, які необхідно зберігати та відтворювати. Євген Нищук навів приклади конкретних дій, направлених на переосмислення ролі та значення потенціалу культури для розвитку громад країни в цілому.
Серед іншого, це ціла низка реформ у сфері культури, що здійснюються Міністерством та є частиною пріоритетів Уряду: вступ України до ІККРОМу, приєднання до програми Ради Європи «Культурні маршрути», створення і початок роботи двох інституцій – Українського інституту книги та Українського культурного фонду, запуск інноваційних проектів, як то «Малі міста – великі враження», Академія культурного лідера тощо.
«Ці інноваційні проекти мають неабиякий економічний зиск в частині культури та креативних індустрій – ми фінансуємо ідею і мистецьку частину, а місцеві органи влади – покращення інфраструктури», – говорить Євген Нищук.
На думку голови Вінницької ОДА Валерія Коровія, реалізація культурно-мистецьких проектів позитивно впливає на розвиток, як міста, так і регіону загалом. «Культура і економіка пов’язані набагато глибше, ніж ми думаємо. Це можна побачити на прикладі Тульчина – спочатку виникла ідея провести мистецький захід і, як результат, сьогодні місто змінюється і це надзвичайно приємно бачити. Натомість, зараз в ОДА, ОТГ, райдержадміністрації, організаторів і бізнес-підприємств є можливість робити цікаві проекти, які змінюють навколишню територію», – розповідає очільник області.
«Створення інсталяції “Щедрик” і графіті на будинках дійсно оживили місто. Варто також зазначити, що за два роки проведення мистецьких фестивалів змінилось не лише місто, а й настрій його жителів. А палац Потоцьких, який був занедбаний впродовж тривалого часу, – оживає у нас на очах і незабаром, я впевнений, стане Меккою для тисяч туристів. Все це – відповідь на те, чи в потрібному напрямку ми рухаємось», – додав Міністр культури.
Нагадаємо, що 7-8 червня за ініціативи Міністерства культури України була проведена Друга всеукраїнська конференція «Культурні та креативні індустрії як основа розумної стратегії розвитку малої території». Учасниками конференції стали понад 200 представників з усіх регіонів України – голови об’єднаних територіальних громад, очільники малих міст та селищ, керівники галузі культури з малих міст. Захід проводився з метою презентації кращих практик Європейського Союзу з розвитку культурного та туристичного потенціалу малих міст.
Відбулась презентація концепцій реформи децентралізації в секторі культури, представлення проектів з популяризації культурного надбання невеликих міст країн Європейського Союзу та України, а також напрацювання рекомендацій щодо використання історико-культурного туристичного потенціалу міст для сталого економічного розвитку у рамках децентралізації.