Український центр культурних досліджень продовжує знайомити вас з елементами та кращими практиками що були внесені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Наказ МКІП від 06.07.2022 №228 “Про внесення змін до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України”
#Національний_перелік_НКС # обрядова_страва
Традиція приготування обрядової страви «крупки» с. Мостове Андрушівської громади Житомирської області
Охоронний Номер – 039.нкс
Географічне розташування: Житомирська область, Андрушівська ОТГ, с. Мостове
Унікальне явище нематеріальної культурної спадщини – традиція приготування обрядової страви «крупки» – відома щонайменше триста років. Ця автентична обрядова страва, яка зберіглася в єдиному селі Мостове (Війтівці) Андрущівщини Житомирської області, має давнє, дохристиянське походження. Однак його початкове призначення та історичне підґрунтя неможливо визначити. «Крупки» спочатку були невід’ємною частиною обрядів та ритуалів: поховально-поминального, весільного (яйце і курка, як символ продовження роду), троїцького, купальського тощо. Згодом ця оригінальна страва здобула поширення в своєму ареалі як святкова (оскільки яйця, курятина та біла мука були досить дорогими продуктами). Її стали готувати як до суспільних, так і до родинних свят.
«Крупки» – це оригінальна, неповторна за смаковими якостями та досить непроста за технологією приготування зберіглася завдяки передачі по вертикалі: з покоління в покоління, від старших господинь – молодшим.
Мало знати рецептуру «крупок», важливо бачити й перейняти сам процес їх приготування (качання). Традиційно качання «крупок» супроводжувалося піснями відповідного змісту – обрядовими (весільними, зеленосвятськими, купальськими, поховально-поминальними), ліричними, жартівливими тощо.
На даний час «крупки» готують майже в кожній мостівській родині, переважно – до святкових та урочистих подій, також – на «мерлини» (поховальні та поминальні обіди).
Яскравим популяризатором та хранителем традиції приготування обрядової страви «крупки» є фольклорний колектив «Затишок», що впродовж тридцятиріччя діє при Центрі дозвілля с. Мостове.
Жодне свято, яке проводиться в селі, не проходить без приготування цієї страви й частування нею.
«Крупки» качаються під супровід місцевих автентичних пісень, котрі є невід’ємною частиною та окрасою обрядодії і потребують збереження та передачі молодому поколінню.
З метою збереження, популяризації та передачі молоді традиції приготування обрядової страви «крупки», при місцевій школі та Центрі дозвілля започатковуються гуртки з качання крупок. У Мостівській загальноосвітній школі (ЗОШ) І-ІІ ступенів запроваджені народознавчі уроки, присвячені вивченню традиції приготування «крупок». Планується поширити цю ініціативу в інших школах Андрушівщини.
Директором Центру дозвілля с. Мостове та керівником фольклорного ансамблю «Затишок» Тетяною Іванівною на теренах місцевого народознавчого музею ведеться робота по оформленню експозиції, присвяченої «крупкам».
Фото: Білецька Г.І., Андрушівський міський голова, заслужений працівник культури України та Рудницька Н.І., завідувач відділу культури та туризму Адрушівської міської ради.