Відсьогодні Український центр культурних досліджень розпочинає знайомити вас з елементами та кращими практиками що були внесені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Наказ МКІП від 06.07.2022 №228 “Про внесення змін до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України”
«Традиція приготування яворівського пирога»
Охоронний Номер – 027.нкс
Географічне розташування – м. Яворів, Яворівський район, Львівська область
До культурної спадщини Яворівщини належать унікальні традиції місцевої кухні. З минулих століть до нас дійшли рецепти оригінальних страв, традиції приготування поживної їжі та низка усталених правил щодо культури харчування.
Гречаний яворівський пиріг справедливо називають смачною візитівкою краю.
Він впродовж століть і до сьогодні залишається у переліку традиційних святкових, недільних та весільних страв.
Рецепт приготування:
Для тіста: 250 мл молока, 50 г дріжджів, 1 яйце, пучка солі, 0,5 кг муки.
Для начинки: 1,5 кг картоплі, 300 г гречки, 100-150 мл олії (або сала), 2 великі цибулини, сіль та перець до смаку.
Тісто. Півпачки дріжджів розчинити у теплому молоці, додати муку, сіль, яйце, і замісити тісто (м’якше, ніж на вареники). Поставити в тепле місце на 15 хв.
Мастига (засмажку). Нарізати сало дрібними кусками, підсмажити до золотистого кольору, додати нарізану цибулю і довести її до готовності (в піст засмажувати на олії).
Начинка. Картоплю зварити, відцідити й відразу пом’яти (на пюре). Промити гречку, сіль і перець перем’яти з картоплею. Додати зажарку і ще раз перем’яти.
Тонко розкачати тісто, посередині викласти гарячу начинку, яку повністю загорнути краями тіста. У змащену олією бритванку (деку) викласти сформований пиріг, зверху помастити збитим яйцем і проколоти в кількох місцях виделкою.
Пекти 45-60 хв. Гарячий пиріг перевернути на стільницю, накрити лляним рушником, покласти дощечку і зверху щось тяжке (3 кг), щоб потім не відставала шкірка. Витримати до 15 хв і подавати на стіл зі сметаною та сиром, борщем або мачанкою.
Колись пиріг виробляли на дерев’яній лопаті та «саджали» на дно печі, з якого забирали жар від патиків. Деякі господині посипали дно печі конопляним насінням, тоді пиріг був надзвичайно запашним, а нижня скоринка смаковитою.
Смачно, корисно і цим пирогом можна наїстися. Є 12 способів подачі пирога – з борщем білим на житній заквасці. Пиріг із грибною юшкою, з мачкою, як називають по-яворівськи жульєн, лише зі скибкою лимона. З мачкою м’ясною, просто сметаною, кислим молоком.
Коли пиріг вийняли з печі чи духовки його потрібно шматочком сала обмазати і тонкими шматками обкласти зверху, загорнути у пергаментний папір і накрити рушником. Потім скоринка просякнута цим салом. Рецепти дуже подібні, просто хтось меле гречку, хтось гречку запарює, а хтось сиру додає. Тісто дріжджове. Давній рецепт був на воді, олії і навіть без яйця.