29 жовтня 2021 року в онлайн-форматі відбувся семінар з питань підготовки Національного звіту імплементації Конвенції «Про охорону нематеріальної культурної спадщини в Україні: обговорення з громадами, аналітика, підсумки виконаної роботи». У семінарі взяли участь понад 70 учасників зі всіх регіонів України.
Учасників привітала директорка Українського центру культурних досліджень Ірина Френкель, яка презентувала інфографіку за результатами заповнених форм звітності, та аналітичних даних, що надійшли з регіонів.
«Україна ратифікувала Конвенцію ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини у 2008 році, і має виконувати усі зобов’язання, що випливають з її положень. Згідно Конвенції важливими завданнями є популяризація елементів НКС, вивчення традицій та реалізація заходів щодо збереження. Вкрай важливо вчасно та якісно готувати інформацію відповідальним установам у регіонах»- зауважила І. Френкель.
Начальник відділу нематеріальної культурної спадщини Українського центру культурних досліджень Наталія Морозова, звернула увагу на наявні виклики в процесі надання звітів та якості наданої інформації з регіонів.
Під час семінару були презентовані наступні доповіді:
- «Досвід громади з моніторингу елементу «Кролевецьке переборне ткацтво, вписаного до Національного переліку», музей Кролевецького ткацтва та ГО «Жива культура»;
- «Співпраця в громаді: досвід підготовки номінаційного досьє «Бузинник» до Національного переліку елементів НКС», Гельмязівська сільська рада, Черкаська область;
- «Орієнтація на людину в НКС: нові підходи в роботі ОЦНТ. Кращі практики з охорони» Кіровоградський обласний Центр народної творчості.
Всіх зацікавив виступ Валентини Дем’ян про досвід роботи ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру» з питань інвентаризації, охоронних планів та заходів що здійснені протягом 2019 – 2021 років. «Інвентаризація – це інструмент, що ідентифікує елементи нематеріальної культурної спадщини, включає задокументовані та досліджені елементи НКС до інвентарю разом із запропонованими заходами по їх збереженню, розвитку та поширенню, сприяючи покращенню управління культурною і природною спадщиною, дбайливому ставленню до навколишнього середовища», -зазначила Валентина Дем’ян.
Далі мова йшла про відстоювання думок носіїв, важливі та слушні пропозиції про повагу до нематеріальної культурної спадщини, відданість справі та співпрацю з владними структурами.