З 13 жовтня по 20 жовтня 2018 року відбудеться візит Густаво Араоза до України. В програмі перебування Почесного президента ICOMOS відвідання об’єктів ЮНЕСКО Києва, зустрічі з ключовими гравцями, які відповідають за збереження Матеріальної культурної спадщини України, круглі столи, неформальні зустрічі та робота з українським відділенням ICOMOS.
Фінальною крапкою перебування Густаво Араоза стане підсумкова Міжнародна конференція «КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА У ХХІ СТОЛІТТІ: ЗБЕРЕЖЕННЯ, ВИКОРИСТАННЯ, ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ», яка відбудеться 19-20 жовтня 2018 року у місті Вінниця.
Як зазначила Тамара Мазур, заступник Міністра культури України: «В контексті складності сучасного економічного і соціального життя, глобалізації і технологічних інновацій, культурна спадщина постає як багатогранний ресурс, можливості та слабкості якого чітко проявляються у часи змін».
Євген Нищук, Міністр культури України, зауважив наступне: «Консервування дійсного стану пам’яток у швидкоплинному світі стає неможливим. Кліматичні зміни, ІТ-прориви, економічна криза, суспільні зрушення, збройні конфлікти та революції – все це накладає свій відбиток на сприйняття культурної спадщини, а відтак і на підходи до її збереження. Тож основною метою реставрації стає інтеграція пам’ятки у суспільне і економічне життя. Тому постає питання відходу від єдиного стандарту та диверсифікації підходів до збереження та використання культурної спадщини».
Ірина Френкель, директорка Українського Центру культурних досліджень, підкреслила: «Зміщення концепційного фокусу культурної спадщини від пам’ятки до людини декларує, що сталий розвиток культурної спадщини може бути гарантований лише через залучення локальних громад та широкого кола стейкхолдерів. Саме на цьому буде сфокусована основна ціль перебування Президента ІКОМОС в Україні».
Приїзд Густаво Араоза в Україну став можливим завдяки підтримці Посольства США в Україні.
Густаво Ф. Араоз – президент Міжнародної ради пам’яток і місць (ICOMOS). З 1995 по 2009 рік працював виконавчим директором США / ІКОМОС у Вашингтоні, округ Колумбія. ICOMOS – це професійна асоціація, яка працює для збереження та охорони місць культурної спадщини у всьому світі та пропонує поради ЮНЕСКО про об’єкти всесвітньої спадщини. Зараз зі штаб-квартирою в Парижі ICOMOS була заснована в 1965 році у Варшаві в результаті Венеціанської хартії 1964 року. В даний час ІКОМОС налічує понад 9 500 індивідуальних членів у 144 країнах, представляє 110 національних комітетів, а також надає спеціалізовану консультування через свої 28 міжнародних наукових комітетів.