Понад 130 міністрів і заступників міністрів культури взяли участь в онлайн-нараді, скликаній ЮНЕСКО для обговорення заходів по зміцненню культурного сектора, який стикається з безпрецедентними потрясіннями в зв’язку з пандемією COVID-19. Міністри розповіли про прямий вплив нинішньої кризи на туризм, музеї, культурну і творчу діяльність, а також про заходи, які вони прийняли для пом’якшення впливу кризи. Вони підтвердили свою прихильність міжурядовому діалогу і міжнародної солідарності в цілях зміцнення і об’єднання зусиль.
Відкриваючи нараду, Генеральний директор ЮНЕСКО Одрі Азула нагадала учасникам, що «культура необхідна для нас, тому ми повинні допомогти їй витримати цей шок. Ми повинні оцінити вплив кризи, почати спільний аналіз і скоординовані ініціативи. ЮНЕСКО твердо має намір виконувати свою роль в цьому процесі відповідно до свого мандату».
Міністри підкреслили соціально-економічні переваги сектора культури в своїх країнах і погодилися з нагальною потребою інвестувати в цей сектор під час і після кризи. Обмеження мобільності і заходи стримування, які уряди були змушені прийняти через пандемію різко скоротили доступ до культури в короткостроковій перспективі, і якщо не буде вжито відповідних заходів, вся культурна екосистема може послабшати для майбутніх поколінь.
Ефект доміно пандемії COVID-19 на сферу культури
Переважна більшість країн вказали на те, що їх об’єкти всесвітньої спадщини і культурні установи були зачинені, і це викликало ланцюгову реакцію. Дійсно, на сьогоднішній день 90% країн зачинили або частково зачинили свої об’єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а 128 країн зупинили роботу своїх культурніих установ. На додаток до цього були скасовані традиційні фестивалі і цілий ряд інших заходів, що вплинуло на культурне життя громад і доходи творчих діячів, робота яких часто носить сезонний характер.
Культура є життєво важливою частиною віришення кризи
Ряд міністрів віддали шану і повагу своїм національним творчим діячам і всім працівникам культурного сектора, в тому числі керівникам об’єктів культурної спадщини, за їх таланти і їх роль в забезпеченні доступу до культури в цей період ізоляції, а також за їх прихильність підвищенню обізнаності про пандемію через їх діяльність. Завдяки онлайн-платформам доступ до культури був забезпечений у багатьох частинах світу, в тому числі через віртуальні музеї, галереї і бібліотеки. Незліченні музиканти, танцюристи, візуальні художники і письменники зробили свої роботи доступними в Інтернеті. Такі ініціативи також забезпечують безперервність мистецької освіти. Однак культура поширюється не тільки через цифрові платформи, оскільки в багатьох частинах світу відсутня відповідна інфраструктура. Співпраця з телевізійними станціями, радіо та пресою також гарантує доступ людей до культури як до джерела комфорту, благополуччя і єднання в ці важкі часи.
Щоб звернути увагу на той факт, що сектор культури був одним з перших, який постраждав від цієї кризи, і, тим не менш, часто останнім у отриманні фінансової підтримки, багато міністрів висловились про надзвичайні пакети фінансування, які вони створили у своїх країнах для забезпечення існування художників, ремісників і творчих професіоналів у короткостроковій перспективі. Деякі з них включають введення нових замовлень, часто адаптованих до нинішньої реальності цифрового середовища, щоб забезпечити постійний дохід для окремих осіб і доступ до культури для суспільства в цілому.
Закінчуючи нараду, заступник Генерального директора з питань культури Ернесто Оттоне нагадав, що «без культури не може бути майбутнього». На завершення він сказав: «Ця зустріч продемонструвала вашу відданість, і ЮНЕСКО буде продовжувати підтримувати вас. Ми не можемо повернути назад прогрес, досягнутий за останні кілька років в сфері культури. Саме через культуру ми будемо зміцнювати нашу колективну стійкість, саме ця культура зблизить нас».