30.09.2019 в Медіа- центрі Міністертва культури України Український центр культурних досліджень провів підсумковий круглий стіл в рамках реалізації грантової програми Юнеско «Оцінка потреб для зміцнення національного потенціалу України у розробці стратегії щодо охорони нематеріальної культурної спадщини».
На заході були присутні начальник головного управління культурної спадщини Директорату культурної спадщини Міністерства культури України Юлія Нечипоренко, Державний експерт експертної групи територіальної організації влади Директорату з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Міністерства розвитку громад і території, Лідія Євтушенко, представники Міністерства закордонних справ, директор з розвитку -заступник керівника Виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Ігор Абрамюк, керівники центрів народної творчості з областей України , студенти та викладачі НПУ ім. М.П. Драгоманова та КНУ ім. Тараса Шевченка.
Після вітальних слів представників Міністерств та асоціації Директор Українського центру культурних досліджень Ірина Френкель презентувала Аналітичний звіт, що розроблений Міжнародними експертами ЮНЕСКО Миколой Вуковим та Іллєю Фетисовим у співпраці із науковцями УЦКД на основі метаданих, що були отримані в ході реалізації проекту під час семінарів, опитування різних цільових груп та аналізу політик в Україні і звітів, які щорічно надходять до УЦКД від областей.
Заступник директора з наукової роботи УЦКД, Міжнародний фасілітатор ЮНЕСКО, голова Експертної ради з питань НКС при Міністерстві культури України Ілля Фетисов у своїй доповіді зупинився на загальних проблемах невиконання існуючого законодавства в сфері Нематеріальної культурної спадщини, довів про необхідність використання уніфікованої термінології в сфері НКС, презентував застосування термінології «Культурної спадщини у Конвенціях ЮНЕСКО 1972 року та 2003 року, у Законі про охорону культурної спадщини та у Законі про Культуру. Також пан Ілля зосередив увагу присутніх на проблемах в галузі освіти шляхом аналізу навчальних програм «Мистецтво» та « Українська література» МОНу, в яких довів, що культура і мистецтво зведено до другорядних предметів в системі загальної освіти, що негативно впливає на формування національної ідентичності молодого покоління. Окрім цього зауважив, що у системі вищої освіти були скасовані наступні спеціальності: «Народна художня творчість», «декоративне–прикладне мистецтво», «етнологія» та «фольклористика». Завершив свій виступ доповідач проблемами охороні елементів НКС України у списках ЮНЕСКО.
Іван Семенчук доповів про етапи реалізації грантового проекту. Виступ було розпочато з загальних відомостей про проект ЮНЕСКО, та розповів про досягнення мети та завдань проекту, а саме:
- Збір та аналіз даних з анкет–опитувальників з усіх регіонів України.
- Проведення 5 навчальних семінарів (Суми 25.06.2019, Мелітополь 26.06.2019., Ізмаїл 27.06.2019, Полтава 11.07.2019)
- Підготовка звітної документації до ЮНЕСКО (Progressive Report, Final Report та друкованого звіту з проекту)
Далі Іван розповів про сталість проекту, та що залишиться після закінчення проекту. Увагу слухачів було зауважено на 3 рівня застосування матеріалів проекту.
- І РІВЕНЬ – Аналіз законодавства та підвищення рівня обізнаності про охорону та популяризацію НКС шляхом освітніх семінарів. (Освітнє застосування)
- ІІ РІВЕНЬ – Формування стратегій єдиної популяризації та охорони НКС в Україні на державному та регіональних рівнях (Застосування матеріалів проекту для впровадження єдиної стратегії розвитку охорони НКС)
- ІІІ РІВЕНЬ – Міжгалузеве співробітництво у сфері популяризації та охорони НКС в Україні.( Застосування матеріалів проекту для подальшої міжгалузевої співпраці у сфері охорони та популяризації НКС)
У другій частині підсумкового круглого столу обговорювалися питання імплементації конвенції про охорону НКС в Україні»
У своєму виступі Ілля Фетисов, заступник директора з наукових питань УЦКД зосередив увагу на наступних рекомендаціях у аспектах:
- Законодавства і політики
- Інституційної та адміністративної інфраструктури
- Фінансування
- Підвищення обізнаності
- Інвентаризації ресурсу НКС в Україні
- Освітніх програмах
- Нарощування національного потенціалу
Юлія Нечипоренко, начальник головного управління культурної спадщини Директорату культурної спадщини Міністерства культури України розповіла у своїй презентації про перспективи роботи директорату та про напрямки діяльності управління культурної спадщини.
По закінченню основної частини було оголошено старт Другого Всеукраїнського конкурсу «ЖИВА ТРАДИЦІЯ» в рамках якого окрім основних трьох премії додано спеціальну премію «ЖИВА ТРАДИЦІЯ KIDS» та «ЖИВА ТРАДИЦІЯ. ФОРМУВАННЯ АУДИТОРІЇ» (більш детальна інформація за посиланням на сайті УЦКД та Віртуального музею за посиланням
На завершення було зазначено, що 7 проектів конкурсу «Малі міста – великі враження» пов’язані із Конвенцією ЮНЕСКО про охорону та збереження Нематеріальної культурної спадщини. В якості яскравого прикладу Євгенія Бистрицька, керівник КЗ «Сумський обласний науково –методичний центр культури і мистецтв», презентувала етно – проект «Сіверське Перевесло», який наразі реалізується її установою в Сумської області.
Євгенія розповіла про свій досвід про участь у конкурсі культурно-мистецьких проектів «Малі міста–великі враження», які переваги та можливості відкриває для громад та спільнот цей проект, зазначила про сталу складову проекту та які враження залишаться у відвідувачів заходу.
В підсумковому слові Ірина Френкель наголосила про необхідність міжгалузевого співробітництва у сфері НКС та підкреслила необхідність створення ідентифікаційних маркерів для малих території на основі ресурсу нематеріальної спадщини та необхідність відображення культурної складової в програмах розвитку території та регіонів.