10 грудня у прес-центрі Міністерства культури України відбулася ІІ Всеукраїнська конференція «Імплементація Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини: підсумки та перспективи». До конференції долучилися керівники та представники управлінь і департаментів культури обласних державних адміністрацій, обласних центрів народної творчості, громадських організацій та інших культурних установ.
Захід розпочався із вітальних слів начальника Головного управління охорони культурної спадщини Директорату культурної спадщини Міністерства культури України Юлії Нечипоренко та директора Українського центру культурних досліджень Ірини Френкель.
Далі із доповіддю про деякі підсумки виконання Конвенції про охорону НКС у 2019 році виступив Ілля Фетисов, заступник директора УЦКД з наукової роботи, фасилітатор ЮНЕСКО з Конвенції про охорону НКС, голова Експертної ради з питань НКС при Міністерстві культури України. У своєму виступі Ілля Фетисов пояснив мету нової форми звіту, окреслив ряд проблем, пов’язаних із наповнення звітів відповідальними працівниками на місцях, подав аналіз місцевих переліків НКС за віком носіїв, широтою охоплення елементом та сферами НКС, а також напрямків використання коштів на заходи, пов’язані із НКС. Були продемонстровані відео, які пояснюють різницю між театралізованими фольклорними постановками, що здійснюються клубними колективами та нематеріальною культурною спадщиною як живою практикою місцевих громад.
Далі відбулося нагородження переможців конкурсу УЦКД «Жива традиція» та лауреатів спеціальних премій «Жива традиція. Формування аудиторії» та «Жива традиція KIDS». Голова журі, Директор з розвитку – заступник керівника Виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Ігор Абрам’юк підвів підсумки конкурсу та разом з Іриною Френкель вручили дипломи його переможцям. Лауреатом спеціальної премії «Жива традиція KIDS» у номінації «Спів» стала маленька Марія Самовол з с. Гельмязів Золотоніського району Черкаської області за виконання родинно-побутової народної пісні «Соловеєчко, рання пташечко». Марія подарувала виконання цієї пісні всім присутнім учасниками конференції, чим здобула бурхливі овації залу. Поліна Коношко з смт. Кегичівка Харківської області стала лауреатом премії «Жива традиція KIDS» у номінації «Малюнок» за малюнок у техніці Петриківського розпису «Півень». КЗ «Сумський обласний науково-методичний центр культури і мистецтв» отримав нагороду у номінації «Жива традиція. Формування аудиторії» за розробку програми культурно-освітнього проекту «Традиційні животоки». Наступним етапом церемонії було вручення нагород переможцям конкурсу «Жива традиція». ІІІ місце посіла Комунальна установа «Міський культурно-мистецький, просвітницький центр» м. Дунаївці Хмельницької області за програму збереження та розвитку елементу НКС «Технологія приготування чорносливу в с. Лисець Дунаєвецької ОТГ Хмельницької області». ІІ місце за програму збереження та розвитку елементу НКС «Орнаментальне ткацтво килимів Кіровоградської області» посіла Валентина Добровольська, яка влаштувала невеличку експозицію із своїх тканих килимів у холі прес-центру. Перше місце конкурсу здобув Олексій Заєць за програму збереження та розвитку елементу НКС «Традиційна народна культура сіл Городчан, Чапаївка та Миколаївка Чорнобильського району Київської області». Олексій, який здивував всіх своєю діалектною вимовою, продемонстрував зроблений ним власноруч місцевий костюм, а також заспівав пісень, засвоєних ним від своєї бабусі та її сестер, уродженок Чорнобильського району.
Кульмінацією заходу стало нагородження та презентація діяльності лауреата Премії Міністерства культури України за охорону та збереження нематеріальної культурної спадщини – народного аматорського етнографічного колективу «Лужанка» с.Лужки Витвицької ОТГ Долинського р-ну Івано-Франківської області. До вручення премії запросили Олену Івановську, завідувача кафедри фольклористики Інституту філології Київського Національного університету імені Тараса Шевченка, Голову Комітету з присудження Премії. Колектив заспівав низку місцевих народних пісень різних жанрів – колядки, побутові та повстанські пісні, весільні ладканки та коломийки.
Після завершення процедури нагородження, свою діяльність щодо охорони НКС презентували Луганський, Чернігівський та Закарпатський ОЦНТ, а також «Всеукраїнський центр вишивки та килимарства» з м. Решетилівка.
Яскравим завершенням конференції став виступ Голови громадської організації «АЛЄМ», Заступника голови Експертної ради з питань НКС при Міністерстві культури України Есми Аджієвої. Есма-ханум продемонструвала традиційний кримськотатарський костюм, нещодавно зроблений кримськотатарськими майстрами, та поділилася досвідом стосовно діяльності громадської організації у сфері охорони та популяризації елементу НКС «Орьнек: кримськотатарський орнамент та знання про нього».