1 березня 2022 року дієвцями культури у Львові була створена Громадська ініціатива “Центр порятунку культурної спадщини” як реакція на жахливі приклади знищення культурних об’єктів України російськими загарбниками з початком активної фази російсько-української війни.
Суспільство є свідком кричущого нехтування російською федерацією міжнародних норм та конвенцій ЮНЕСКО у контексті збереження об’єктів культурної спадщини та мистецьких колекцій.
З іншої сторони, є очевидним факт, що бюджетні установи досить процедурно заангажовані для того, щоб швидко реагувати на небезпечні виклики та ризики надзвичайних ситуацій.
“Центр порятунку культурної спадщини” розробив власний механізм, що дозволяє максимально швидко отримувати культурним інституціям волонтерську допомогу для збереження культурно-мистецьких колекцій, не ризикуючи «забуксувати» у бюрократичних процедурах. Адже під час війни для спасіння об’єкту культури іноді мова йде про години і хвилини!
Наразі громадська організація «Центр історичної пам’яті», керівником якої є відомий львівський громадський діяч Роман Метельський, є впроваджувачем головної діяльності у цьому напрямку. Завдяки великим зусиллям голови правління БО «Фонд родини Нагірних» Наталі Філевич вдається залучати значні кошти від іноземних благочинців, котрі щиро допомагають Україні вистояти і зберегти культурну спадщину.
Співзасновниками ініціативи також є:
– Клімашевський Андрій – заступник директора Інституту народознавства НАН України, керівник Музею етнографії;
– Щурко Іван – депутат Львівської обласної ради, голова комісії з питань збереження історико-культурної спадщини;
– Гармаш Ігор – голова правління громадської організації «Центр мистецтв «Арт-Простір», регіональний представник Українського центру культурних досліджень Міністерства культури та інформаційної політики;
– Петрик Василь – начальник Управління охорони об’єктів культурної спадщини Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА, вчений секретар УНК ІКОМОС.
За два тижні активної роботи вдалося надати допомогу матеріалами для упаковки, консервації, захисту від пошкоджень мистецьких колекцій культурних інституцій у Львівській, Волинській та Запорізькій областях. Ведуться перемовини про надання допомоги у «гарячих точках» України – Херсонській, Сумській, Харківській, Дніпропетровській та Луганській областях.
Колектив Українського фотографічного товариства відзняв низку відеороликів з рекомендаціями, консультаціями та практичними порадами експертів та фахівців щодо методів збереження артефактів. Особливу цінність мають відео щодо порятунку музейних фондів під час війни, надані Музеєм мистецтва Метрополітен (США).
Впевнені, що ця діяльність є не менш важливою, ніж гуманітарна допомога. Адже саме культура є ідентифікатором нас як нації, саме тому ворог цілеспрямовано її нищить.
Разом до перемоги!