Під час військового стану докорінно змінюється роль сфери культури. Саме працівники культури стають «арт-терапевтами» та допомагають отримувати позитивні емоції під час руйнівних подій.
Український центр культурних досліджень ініціював збір успішних кейсів роботи установ культури під час україно – російської війни.
Сьогодні Вашій увазі пропонуємо інтерв’ю з директором Хмельницького академічного обласного театру ляльок пані Іриною Труновою. Говоримо про чудовий досвід обласного театру ляльок, який перетворився на мистецький центр психологічної допомоги для дітей – біженців зі всієї України.
З початком повномасштабного вторгнення росії багато українців змушені були покинути свої будинки і тікати від війни. Люди, що були під обстрілами, ховалися по підвалах і дуже близько бачили смерть, часто не можуть почуватися у безпеці навіть у відносно спокійному Хмельницькому. Хто може їм допомогти? Важливо, щоб діти сьогодні знали не тільки про війну, а про щось добре, хороше. Отримати насолоду від нової вистави, побачити, що нині є інші забави, а не лише потреба сидіти вдома і дивитися у вікно. Дитина хоче бачити красу, думати, співчувати. А театр – це сонце, це те, що дітям дає сонячну енергію. Діти мають бути задоволені від життя. Театр: актори, глядачі разом створюють казкову атмосферу для малят.
Наталя Морозова, начальник відділу нематеріальної культурної спадщини Українського центру культурних досліджень поспілкувалася з директоркою театру ляльок «ДИВЕНЬ» пані Іриною Труновою.
Пані Ірино, чи працюють у вашому місті психологічні служби щодо проблем саме по роботі з дітьми?
Так. Достатньо переглянути спеціальний ресурс в Інтернет. У Хмельницькому працює навчально-терапевтичний проект «Використання арт-терапії в роботі практичного психолога та соціального педагога» для працівників соціально-спрямованих професій, освіти та культури. Долучаються музеї міста. Хмельницький обласний художній музей для маленьких пацієнтів лікарні вперше долучився до заходу, який організували волонтери в обласній дитячій лікарні. Хмельницький обласний краєзнавчий музей знайомить діток з творчістю за допомогою арт-терапії, яка в свою чергу допомагає забути про біль, емоційний дискомфорт та страх, який малята відчувають зараз.
Як виникла ідея застосувати прийоми арт-терапії для дітей саме ресурсами лялькового театру? Як виник проєкт «Арт-терапія»?
Соціальний проєкт «Арт-терапія» ми впроваджували ще у мирний час для дітей, які перебували на лікуванні в обласній дитячій лікарні. Власне, не задумуючись перенесли його, а, по великому рахунку, продовжили для тимчасово переміщених осіб. Така практика швидше за все є у кожному регіоні. Суть співпраці з дітьми і дорослими — це територія свободи, спокою та самовираження. Кожен з наших гостей знайде у нас заняття до душі.
Соціальний проєкт “Арт-терапія” безкоштовний. Ми так вирішили, не звертаючи уваги на те, що академічний обласний театр ляльок дотаційний. Також щоденно у нас проходять покази вистав у великій залі, відновили «Baby theater» для найменших. По великому рахунку для малечі це перший театр в житті. Вже понад 3000 дітей відвідали проєкт «АРТ-терапія» який орієнтований на дітей вимушених переселенців та дітей хмельничан. Наші глядачі побачили вже більше 70 вистав. І колектив на цьому не зупиняється, готуємося й до прем’єри нової вистави.
З яких локацій складається Ваш проєкт?
В закладі розгорнули кілька локацій:
Перша локація: «Baby theater» для дітей від 2 до 5 років, саме для найменших вистави проходять щоденно, для всіх категорій.
Друга локація: арт-терапія до якої доєдналися Хмельницький обласний краєзнавчий музей, Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія та інші освітні обласні інституції – бібліотеки, музеї. У вестибюлі театру з 9 березня працює мобільна виставка обласного краєзнавчого музею. Експозиції музею знайомлять хмельничан і гостей міста з представниками місцевої фауни. Птахи, звірі, навіть дикий кабан і косуля; гарні краєвиди Хмельницької області. Тобто, все те, що може зацікавити і тих, хто тут живе, і тих, що приїхали з гостиною. Тут щодня безкоштовно можна побачити і комах, і птахів, і звірів. Сфотографуватися, погладити навіть, що в музеї трапляється не часто. Дітей дуже цікавить: «живі-неживі, штучні?».
Третя локація: територія майстер-класів. Майстер-класи проводить майстриня Ніна Стрижак. Діткам пропонують виготовлення весняних зайчиків. Також тут можна долучитися до розмальовок, розфарбувати фауну – звірів, птахів Хмельницького краю. Дітки з Харкова, Києва, Сум самі розказують, що тікають від війни, від грому, від блискавки. Тут їм затишно, спокійно, вони відволікаються і радіють.
Ковідна епоха навчила нас працювати онлайн і ми знаємо, що Ви досить активно працюєте в онлайн форматі?
Так, звісно, досить активно і результативно. У непростий час війни маємо дбати про спокій та психологічну рівновагу наших дітей. Одним із методів заспокоєння є арт-терапія, тому юним хмельничанам пропонують долучатися до різноманітних онлайн-подій, які ми організовуємо.
Діти нашої громади можуть виготовляти поробки на весняну тематику, долучитися до веселої руханки, чи спробувати себе у ролі актора. Кожен може обрати собі заняття до вподоби. Насамперед це онлайн майстер-клас з акторської майстерності. Ми пропонуємо розважально-ігровоий тренінг з акторської майстерності, веселі вправи на розслаблення м’язів, увагу, уяву, фантазію, пластику рук, кінострічка «бачень», пам’ять фізичних дій тощо. Друге це заходи у форматі онлайн: онлайн-руханка для дітей, заняття проводять керівники ансамблю народного танцю «Гонта». Третє – весняний майстер-клас для дітей по виготовленню весняних подарунків.
Які ще заходи відбуваються у Вашому театрі під час військового стану?
Театр ляльок продовжує роботу і під час військового стану.
Розважально-культурний івент у нашому театрі щоденно працюючий. У фойє на другому поверсі розташувались культурні інституції : обласний краєзнавчий музей, обласна наукова бібліотека, обласна дитяча, обласна юнацька бібліотеки, державний історико-культурний заповідник «Меджибіж».
Кожної середи головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій проводять акцію «Я рятувальник» (квести, вікторини, корисні знання та навички), у грі навчаючись безпеці. На заняттях діти відчувають себе справжніми вогнеборцями та запам’ятовують правила безпеки. Проводимо навчання з до медичної допомоги. Якщо є повітряна тривога, дітей відводять в підвальне приміщення.
Ми запрошуємо усіх бажаючих – і місцевих батьків із дітьми, і вимушено переселених. Сьогодні кожен працює на своєму фронті. Театр ляльок опікується настроєм найменших українців. Що в планах? Розпочинаємо зустрічі з психологічної підтримки дітей та дорослих, міні — тренінги в ситуації частих повітряних тривог, втоми і дефіциту сну. Готуємо концертні програми з відомими музичними колективами Хмельниччини та окремими виконавцями. Записуємо флешмоби, працюємо над постановкою нової — вистави «Золотий Баранчик».
У місті Хмельницькому працюють безліч волонтерів, які безкоштовно займаються психологічною допомогою. В тому числі, міська рада спільно з кризовими психологами з перших днів повномасштабного вторгнення організована он лайн зустріч для дорослих, дітей та вагітних.
На сьогоднішній день у місті Хмільницькому знайшли притулок для 29 000 тисяч тимчасово переміщених осіб.
Активно працюють військова адміністрація та обласна рада. Мріємо тільки про одне — МИР !
Корисна інформація: Хмельницький академічний обласний театр ляльок працює без вихідних. Щоденно демонструємо по три вистави. Репертуар змінюємо кожні 2 дні. Проводяться навчання з до медичної допомоги, правил безпеки та інструктажі з освоєння зброї.
Посилання на відео: https://youtu.be/OeIT3AcXIag
Чекаємо на вас щодня, окрім понеділка у нашому театрі о 10:00, 12:00 та 14:00 за адресою: місто Хмільницький, вул. Проскурівська, 46.