Необхідно зазначити, що Український центр культурних досліджень відповідно до своєї статутної діяльності здійснює моніторинг заходів, які пов‘язані з охороною нематеріальної культурної спадщини, елементами НКС, що внесені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Основною метою проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі» є презентація та популяризація бортництва як елементу нематеріальної культурної спадщини України, синтез інформації пов’язаної із цим промислом та візуалізація у ЗD форматі предметів музейних зібрань з трьох областей — Київської, Житомирської та Рівненської.
Протягом 4,5 місяців ми спостерігали як куратор проєкту – директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко, разом командою – археологами, істориками, екологами, етнографами, краєзнавцями та партнерами, проект здійснювали наукові експедиції по осередкам бортництва Київської, Рівненської та Житомирської областей з метою знаходження нових осередків стародавнього ремесла, збирання інформації від носіїв, формування фото- і відеоархівів.
В рамках проєкту:
- було створено веб-платформу “Віртуальний музей бортництва” , яка презентує історію бортництва, традиції, інформацію щодо сучасного стану життєздатності елементу нематеріальної культурної спадщини;
- презентовано фотовиставку “Борт. Життя. Полісся”, яка поєднує експозиційно-фондові та архівні матеріали різних часів з існуючими у наш час осередками традиції у межах теми бортництва українського Полісся;
- проведено онлайн-урок з бортництва та конкурс дитячого малюнка “Якби я був бортником”;
- видано збірку «Бортництво Полісся», яка вміщує 16 наукових статей провідних науковців і краєзнавців, листівки з QR-кодами, розроблено інтерактивні просвітницькі матеріали, які у подальшому стануть основою досьє для номінування традиції до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.
Ініціатор Національного проєкту “Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі” – Вишгородський історико-культурний заповідник.
Співорганізатори проєкту: Вишгородська міська рада, Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації, Сарненський історико-етнографічний музей
За підтримки Житомирської обласної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації, Рівненської обласної державної адміністрації.
Проєкт реалізується за підтримки